5
(1)

У другу неділю вересня відзначається Всесвітній день журавля. У цьому році його відзначать 12 вересня.
Вперше День журавля відзначили в 2002 році в США. Дату обрали на честь чудової і дуже позитивної події. Обстоюючи порятунок зникаючого виду американського журавля, вчені-екологи підкладали його яйця в гнізда журавлів інших видів, які відправлялися на гніздування в безпечні місця. День, коли на гніздування відправився цілий виводок врятованих птахів, був оголошений новим екологічним святом, а журавель став символом організацій, які охороняють природу. Міський осередок «Екологічної варти» та вихованці ПНВО долучились до екологічного свята. Було проведено майстер-клас «Журавлик» де діти з паперу зробили пташку.
Організаторами свята сьогодні виступають Глобальний екологічний фонд, Секретаріат Боннської Конвенції, Міжнародний фонд охорони журавлів. Святкування Всесвітнього дня журавля збігається за часом з щорічними обліками журавлів, які проводяться в передвідлітний період. Саме свято в різних країнах супроводжується фестивалями, акціями, конкурсами та фотовиставками, присвяченими журавлям, екскурсіями на місця осінніх скупчень птахів, де взяти участь в їх підрахунку можуть всі бажаючі.
Історичною батьківщиною журавлів вважається Північна Америка, звідки вони мігрували спочатку в Азію, а звідти в Африку і Австралію. На даний момент популяція журавлів широко поширена в усьому світі, виняток становлять лише Антарктида і Південна Америка. Головні місця зимівлі журавлів – Іран і захід Індії.
Журавлі вважаються найбільшими птахами в світі, які вміють літати. Найменший вид не перевищує 90 см, а найбільший – 170. В умовах неволі тривалість життя журавлів може досягати 80 років, в дикій природі вони живуть близько 20 років. Журавлі, за винятком 1 виду (вінценосного), ніколи не сидять на деревах через відсутність у них заднього захоплюючого пальця.
Всього налічують 8 видів журавлів (деякі вчені виділяють ще два види), в Україні гніздяться два з них. Обидва, до речі, занесені в Червону книгу.
У північні і східні регіони нашої країни на початку весни прилітають сірі журавлі (Grus grus). Це досить великі птахи (висотою до 1,15 м, з розмахом крил до 2,3 м і вагою до 7 кг). Гніздяться головним чином в болотистій місцевості: купинястих болотах, оточених лісом, в зарослих осокою або очеретом луках, в заболочених заплавах річок. Віддають перевагу великим ізольованим заболоченим територіям, але в разі нестачі таких місць можуть влаштуватися на невеликих ділянках поблизу від сільськогосподарських угідь. Сірі журавлі моногамні, і пари зазвичай проводять разом все життя. Харчуються ці птахи переважно рослинною їжею: вегетативними частинами рослин, насінням, ягодами, а також комахами, ящірками, зміями, яйцями птахів, гризунами, молюсками і т.п. Вважається, що в Україні постійно гніздяться 500-850 пар сірих журавлів. Але перед відльотом на зимівлю (з середини вересня по кінець жовтня) в Житомирській, Київській, Полтавській областях збираються тисячі особин, в заповіднику «Асканія-Нова», за підрахунками орнітологів, їх число досягає 16 тис., на Центральному Сиваші – 10 тис.
На південному сході України гніздиться журавель степовий (Anthropoides virgo). Це найменший вид журавлів, його висота складає близько 89 см, а маса 2-3 кг. На відміну від інших видів журавлів, степові журавлі менш пристосовані до болотистої місцевості і вважають за краще жити на відкритих територіях з невисокою трав’янистою рослинністю: степах, саванах і напівпустелях на висоті до 3000 м над рівнем моря. Крім того, вони активно годуються, а іноді і гніздяться, на ріллі та інших сільськогосподарських угіддях недалеко від водних джерел: струмків, річок, мілководних озер або низин. Як і сірі журавлі, степові журавлі моногамні, вони прилітають в березні-квітні. Але на зимівлю відправляються раніше – іноді вже в серпні, хоча можуть затриматися і до початку жовтня. Харчуються вони в основному комахами і рослинами, в т.ч. квітами і насінням. За підрахунками орнітологів, в Україні гніздяться не більше 250 пар цих птахів, в передміграційний період збираються до 1000 особин.
З цієї нагоди керівник гуртків Богомолова О.А., провела майстер-клас, в ході якого діти виготовили паперових журавлів.


Наскільки цей пост був корисним?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середній рейтинг 5 / 5. Підрахунок голосів: 1

Поки що голосів немає! Будьте першим, хто оцінить цей пост.

Від admin

Залишити відповідь